Pielęgnacja jedwabiu - Marta Kłosińska

PIELĘGNACJA JEDWABNEJ SUKIENKI

JAK TRANSPORTOWAĆ JEDWABNĄ SUKIENKĘ?

SAMOCHODEM

Zapakuj sukienkę w pokrowiec i rozłóż na tylnym siedzeniu. Jeśli nie masz takiej możliwości możesz ją schować do bagażnika ale powinna być na wierzchu wszystkich rzeczy, aby się nie pogniotła.

SAMOLOTEM

Każde linie lotnicze mają swoje osobne przepisy, warto się z nim skontaktować i dopytać. Jeśli nie możesz wnieść sukni na pokład jako osobny bagaż, zapakuj ją w podręczną walizkę. Bardzo ważne by nie pakować do niej nic więcej. W podręcznym bagażu sukienka powinna być zapakowana w foliowy pokrowiec wypełniony powietrzem. W ten sposób unikniesz większych zagnieceń.

JAK PRAĆ JEDWAB?

Pranie jedwabnej sukienki zawsze budzi najwięcej obaw. Nie ma jednego złotego środka. Najbezpieczniejszą metodą jest oddanie sukienki do profesjonalnej pralni chemicznej. W takim miejscu rzeczy wykonane z jedwabiu są prane na sucho, bez użycia wody. Nie raz klientki pytały mnie, czemu nie można prać takich sukienek na mokro. Teoretycznie, można ale trzeba liczyć się z ryzykiem, że materiał straci na jakości itd. Wiele zależy od rodzaju jedwabiu i typu zabrudzenia. Z własnego doświadczenia wiem, że próby zapierania samą wodą drobnych plam kończą się zaciekami. Dlatego pranie jedwabnych rzeczy zalecam fachowcom z pralni chemicznych.

PRZECHOWYWANIE

Najlepiej jakby sukienka nie była złożona, a raczej wisiała. Wtedy jest mniej narażona na zagniecenia, bo niestety, jedwab się gniecie. Możesz dodatkowo zapakować ją w pokrowiec, to nie zaszkodzi, a dodatkowo ją zabezpieczysz.

PAMIĘTAJ

Jedwab jest wymagający. Dlatego jeśli masz wątpliwości, co do pielęgnacji powierz sukienkę zaufanej pralni chemicznej.

JAK PRASOWAĆ JEDWABNĄ SUKIENKĘ?

Możesz to zrobić na dwa sposoby, wszystko zależy od rodzaju zagnieceń i żelazka jakim dysponujesz.  Jeśli jest to np. szyfon lub cienka żorżeta jedwab najlepiej sparować ale:

  • Najpierw sprawdź z jaką siłą paruje Twoje żelazko i dostosuj odpowiednią odległość. (Jeśli masz obawy, zrób to na innej tkaninie). Bezpieczna odległość to ok 30 cm.
  • Upewnij się, czy z Twojego żelazka nie cieknie woda.
  • Odkamień żelazko, by nie pobrudzić sukienki.

Aby było Ci łatwiej powieś sukienkę na wieszaku. Warto byś wiedziała, że parując nie powinnaś za mocno naciągać u dołu tkaniny, ponieważ możesz ją za bardzo wyciągnąć. Drugi sposób to prasowanie żelazkiem ale wyłącznie przez jakąś tkaninę lub ręcznik. Rozłóż sobie deskę, na niej kawałek materiału i bardzo delikatnie prasuj. Ten sposób można wykorzystać przy mocniejszych zagnieceniach.